Jump to content
Lukáš Polák

Letošní Tech Summit Liberty Global za námi. Jaké jsou novinky?

Recommended Posts

martin miller sa davnejsie vyjadril ze pre slovensko urcite nie je priorita UHD vysielanie a teda set top box novy sa nechysta. na slovensku nie je dostupna ani cihlicka len maly hd set top box.

• lokalitaKosice
  • internet-
  • televize-
  • telefon-
  • zařízeníziadne

Zkuste se zamyslet nad touto větou z článku Lukáše Polláka: 

Balíček produktů se má skládat z moderního a výkonného 4K/Ultra HD set-top boxu, ...

exKarneval

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort
  • telefonTelefon 30 minut
  • zařízeníCompal Router Mode, 3x CAM

Ano, ale to se jako obvykle tyka (vybranych) zemi zapadni Evropy... u nas na vychode bude jako obvykle tak leda prd. Nota bene kdyz Vodafone...

Nastesti je to mne osobne vcelku sumak, vsechno jsou to sluzby, o ktere nestojim a ktere me nezajimaji.

• lokalitaBrno
  • internetStarší služba
  • televizeStarší služba
  • telefonStarší služba
  • zařízenímodem Compal (bridge mode), CA modul

Tak pokud to v ČR převezme Vodafone (jako že asi jo), tak oni používají přístroje, tuším, od Samsungu (jestli to ještě platí).

Ten přístroj, co je v odkazu v prvním postu, jsem už viděl minulý rok a tuším že ho nasazovali buď v Anglii, nebo Irsku.

... tak dokonce už roku 2016 (psal jsem tehdy o tom na TVFreaku)

2018-09-19_210628.jpg

... a jak ten zázrak vypadá:

foto1.jpg

foto2.jpg

Edited by Ivo Mašek
  • lokalitaJirkov
  • internetInternet 200
  • televizeTV Komplet
  • telefon-
  • zařízeníHD DVR Mediabox

Když pomineme neexistenci obsahu ve 4K rozlišení, tak proboha, k čemu settopboxy s možností příjmu v UHD rozlišení (navíc ještě s analogovým obrazovým výstupem), když televizory naprosté většiny zákazníků zvládnou zpracovat maximálně HD rozlišení (1080p, 1920x1080), pokud vůbec... no a ten S-video výstup, to je snad vrchol .

Pokrok ve spotřební elektronice jde velmi velmi velmi rychle dopředu, málokdo si však pořizuje nový televizor vyšší třídy každý rok či dva. Žádné zobrazovadlo s UHD rozlišením se na trhu nenabízí. Zájemce si tedy pořídí drahý televizor vyšší kategorie, většina se zcestnou vyhlídkou na několikaleté využití, přičemž z bohatých možností televizoru využije právě jen tu zobrazovací část...

Co kdyby taková společnost, jako Liberty Global či Vodafone, s působností minimálně v celé EU, nabízely ke svým super extra UHD a very UHD set-top-boxům a jiným smart boxům i jednoduchá zobrazovadla s potřebným rozlišením, bez všech zbytečných a předražených fičúr

exKarneval

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort

13 minutes ago, Retiree said:

no a ten S-video výstup, to je snad vrchol

Ale vubec ne. Ten tam neni proto, ze bys svuj pristroj měl pripojovat pres S-Video, ale proto, abys svuj pristroj mohl pripojit pres S-Video, pokud jinou moznost nemas.

Ja naopak vidim pritomnost takovychto vystupu jako velke plus! Je videt, ze jeste uplne nevymreli lidi se zkusenostma, kteri umeji taky premejslet... ze to neni jenom samej nahajpovanej milenial s "4K prece maji dneska vsichni" uvazovanim...

Co se tyce 4K obsahu, ja to vidim obdobne... ale na druhou stranu je to uplne stejna "slepice nebo vejce" situace jako pred casem s HD - na jedne strane "proc kupovat HD zarizeni, kdyz neni HD obsah?" a na druhe strane "proc produkovat HD obsah, kdyz nikdo nema HD zarizeni?".
A jak to tenkrat dopadlo? Nakonec lidi nakoupili zarizeni a tim vytvorili dostatecnou poptavku po HD obsahu a tim zacal byt i dostatek HD obsahu...
A s UHD to tezko bude jinak...

Jen ja osobne to prukopnictvi uz prenecham mladsim... ja si svoje odmakal pred nejakyma 15+ lety pri evangelizaci Full HD...
Jsem stastnym majitelem 59" 1080p plasmy s nadhernym obrazem a s nakupem dalsiho zobrazovadla vyckam nejmene do doby, az bude 84" 4K OLED za nejakych 25-30 kKc.

• lokalitaBrno
  • internetStarší služba
  • televizeStarší služba
  • telefonStarší služba

Jako vše, i to závisí na úhlu pohledu. Aby se tedy předešlo zajisté četným dotazům, měl by Ivo ke své prezentaci dodat, že přístroje neobsahují konektor SCART a právě konektor S-video jej nahrazuje. Bude to vskutku univerzální přístroj. Například sledování filmů na špičkovém (ve své době) analogovém televizoru Loeve ve spojení s takovým 4K/8K UHD set-top-boxem bude zajisté vrcholným zážitkem

Edited by Retiree

exKarneval

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort

4 minutes ago, Retiree said:

přístroje neobsahují konektor SCART a právě konektor S-video jej nahrazuje

To je diskutabilni a chtelo by to mrknout do navodu.
Protoze ten konektor je sice S-Video, ale je popsany "SCART OUT", takze je dost mozne, ze pomoci toho konektoru se jen pripojuje externi redukce na SCART (coz je dnes bezne kvuli fyzicke velikosti toho SCART konektoru - nevesel by se do dnesnich malych zarizeni)... a ze to zmrvil prekladatel.

• lokalitaBrno
  • internetStarší služba
  • televizeStarší služba
  • telefonStarší služba

K čemu přesně má sloužit konektor S-video opravdu nevím. Na 4K TV prostě SCART nenajdete (což je pochopitelné). Další věcí je, že ta vyspělá část Evropy (světa) se nebude řídit podle možností, koupěschopností, atd. té druhé části Evropy.

Když sem k nám dorazily barevné televizory, tak se také ozývaly hlasy, že naše TV barevně nevysílá, je toho strašně málo ..... a že je to k ničemu. Že se v té době už v té druhé části Evropy vysílalo barevně 10 - 15 let (v každé zemi to bylo jiné) a v USA a Kanadě už od let 50-tých .... to v potaz u nás bralo hodně málo lidí.

Co se týče toho 4K STB od Liberty Global, tak z praktických důvodů jsou tyhle diskuze asi bezpředmětné, jedná se spíše o zajímavost. Převezme nás Vodafone, a tam používají svoje STB, 4K STB nevyjímaje.

4K set-top-box Vodafone: https://zuhauseplus.vodafone.de/digital-fernsehen/tv-endgeraete/gigatv-4k-box.html

Když vpravo kliknete na Aufbauanleitung, objeví se vám *pdf stránka se zapojením. Nějakým S-videem, nebo SCART konektorem nás obtěžovat nebudou. Jen poznámka k tomu zapojení 4K Vodafone: 230V se pouští přes zdroj, který je ve skutečnosti externí (není uvnitř přístroje)     

PS: můj pohled - ten STB od Global se mě líbí více, jak ten od Vodafone

Ta zdířka pro SCART bude pro něco takového:

2018-09-20_091905.jpg

Edited by Ivo Mašek
  • lokalitaJirkov
  • internetInternet 200
  • televizeTV Komplet
  • telefon-

Neměl jsem v úmyslu rozpoutat technickou debatu... Naopak jsem chtěl upozornit na paradox, kdy moderní přístroj, umožňující příjem programů kódovaných moderními kodeky (např. h.265/HEVC), je současně vybavován porty pro připojení technicky i morálně zastaralých televizorů, což takový STB zcela degraduje na úroveň minulého století. Zcela pomíjím otázku marketingu - 4K/Ultra HD zní pro neznalého potenciálního zákazníka mnohem zajímavěji a přitažlivěji, nežli pouhá položka H.265/HEVC v seznamu instalovaných kodeků.

V předchozím příspěvku jsem samozřejmě zmiňoval Loewe, nikoli Loeve

Edited by Retiree

exKarneval

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort

26 minutes ago, Retiree said:

což takový STB zcela degraduje na úroveň minulého století

No jak jsem psal, to neni zadna degradace, ale naopak obrovske plus, ze je mozne(!) takovy pristroj pripojit i k historickym zarizenim!
Ze historicke zarizeni neposkytne vizualni zazitek v nej-nej-nej kvalite? NO A?!?! Co kdyz cloveku nejde o tu nej kvalitu,. ale proste jen o to, ze se MUZE na stare TV VUBEC divat?!

To by podle tebe moderni 4K STB nemely umet ani downscale na 1080p... aby nebyly "degradovany pod jejich uroven"?

• lokalitaBrno
  • internetStarší služba
  • televizeStarší služba
  • telefonStarší služba

V zájmu stručnosti jsem se špatně vyjádřil, měl jsem na mysli degradaci STB v sestavě s historickým zobrazovadlem. Ostatní je asi věc osobního přístupu a potřeb. Na jedné straně televizor se všemi moderními (a módními) doplňky a na druhé straně samostatný moderní přijímač (STB) ve spojení s (pouhým) monitorem - zobrazovadlem. Obě možnosti jsou krajní extrémy, většina zákazníků i providerů se pohybuje někde mezi... Já preferuju vybavený televizor s CA modulem, ale asi by mi vadilo, kdyby UPC začalo využívat některé možnosti CI plus. UPC naopak preferuje druhou možnost, vlastní přijímač-STB... Nic proti, ale UPC zcela ignoruje zákazníky nemající o STB z nějakých důvodů zájem a postačí jim CA modul s dekódovací kartou. Navíc, ten druhý extrém - samostatný přijímač a samostatný zobrazovač - jaksi není dotažen do konce. To platí pro  providery všech DTV platforem, na trhu nejsou pouhé zobrazovače (monitory, či televizory s minimální výbavou), vhodné ke spojení s přijímačem…. Jak píšu, je to věc názoru a požadavků každého z nás. Kdysi se mi představa samostatného zobrazovadla ve spojení se samostatným přijímačem velmi zamlouvala (placky byly jen na výstavách výkřiků techniky)... 

Edited by Retiree
překlepy

exKarneval

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort

Ten 4K STB od Liberty Global je .... říkejme tomu "univerzální". On každý takový přístroj umožňuje vytáhnout onu zdířku na "předpotopní" televize (tam je pouze jen SCART). Záleží na výrobci, zda to ve výrobě provede, a nebo to nechá "slepý". Prostě tuhle možnost nevyvede ven na zdířku. Je to stejné jako u "cihliček", kde je možnost (a i místo) vyvést ven displej (jako u Kaonů B3001). Ale výrobce to neudělal.

Apropó: U toho 4K STB Vodafone si všimněte, že tam zakomponovali průchozí signál (jak u Kaonů). "Cihlička" tohle nemá a nemá to ani 4K STB Liberty Global (Virgin)

Před hodinou, switch napsal:

Takze Horizon GO pro Android TV zase nic... Ach jo, asi nezbyde, nez se vratit ke Kuki.

Já bych nespěchal. Příští rok by jsme měli spadnout pod křídla Vodafone. Oni to mají trochu jinak https://zuhauseplus.vodafone.de/digital-fernsehen/

• lokalitaJirkov
  • internetInternet 200
  • televizeTV Komplet
  • telefon-

před 3 hodinami , Ivo Mašek napsal:

Je to stejné jako u "cihliček", kde je možnost (a i místo) vyvést ven displej (jako u Kaonů B3001). Ale výrobce to neudělal.

Tak to se pleteš, i cihla má tento výstup. 

• lokalitaBrno
  • internetInternet 150
  • televizeTV Komfort
  • telefon-
  • zařízeníUbee EVM3236, HD Mediabox