Jump to content

Vlastní modem a router v jednom s openwrt

Recommended Posts

Zdravím, stěhuju se do bytu, kde je internet od UPC. Nikdy jsem od nich internet pořádně neměl, tak vůbec nevím, jak to chodí. Pokud vím, sami dávají router s modemem. Jenže já bych chtěl vlastní router, na kterém bych si chtěl provozovat nějaký alternativní firmware (openwrt). Je mi jasné, žeho můžu připojit za router od UPC, ale přijde mi zbytečné (a neekonomické a neekologické) mít zapojené dvě krabičky. Dá se koupit zařízení, které by fungovalo jako modem ke kabelu a zároveň fungovalo jako router?

• Internet 150
  • 4 GB
  • -
  • Ubee EVM 3230
  • Praha 8

No já nevím, mě to při spotřebě nějakých 5W vychází asi na 50 korun měsíčně, to mi nepřijde jako úplně zanedbatelné. Jediné dvě další věci, co jedou 24/365 jsou lednička a rekuperační jednotka (televizu atp. nemám). Neekologické je mít dvě krabičky namísto jedné - více věcí. Ale to sem asi tahat nemusíme.

Proč to nejde? Představuji si to tak, že to přece musí být nějaká standartizovaná technologie, co na přívod signálu používají, ne?

• Internet 150
  • 4 GB
  • -
  • Ubee EVM 3230
  • Praha 8

Taky to zbytečně zabírá zásuvku - no prostě pořád něco jenom proto, že se ti to nelíbí :D Reálně je to tak, že UPC svoje modemy na dálku obsluhuje (monitoruje) a všechno taky musí fachat jak má, takže nedovolí, aby si tam každej připojoval co kde najde. To by se celá síť brzo rozsypala. Tolik obecný vysvětlení, možná někdo od UPC dodá podrobnosti.

Jo, je pravda, že absence konkurence v tom bytě mě dost vadí, UPC je vrcholně nesympatická firma, ale ne natolik, abych se tam nenastěhoval. Mám zkušenost s bezdrátovou sítí a se sítí, kde mám v bytě vyvedenou ethernetovou zásuvku, a tam tohle nebylo nutné. Je mi jasné, že za případné potíže bych si mohl sám a musel si to sám opravit (přinejhorším nasazením zařízení od UPC), ale pořád mi není jasné, proč to není možné aspoň technologicky.

• Internet 150
  • 4 GB
  • -
  • Ubee EVM 3230
  • Praha 8

Nejde o případný potíže u tebe, ale o případný potíže v celý síti, protože modem vysílá do zpětnýho kanálu v rozvodu. A tam se opravdu nedá povolit každýmu userovi si dávat co chce, ostatně i ty sám bys tam dával zařízení s neofic. softem, takže jak by to pak dopadlo celkově, kdyby tam měl každý něco svého. Nejspíš hrozně a kabelová síť by se stala nepoužitelnou.

UPC dodává modem a zároveň do něj i FW a konfiguraci. Může tak upravovat např. při změně frekvencí a kanálů, změně rychlosti atd. Navíc UPC využívá v drtivé většině případů rozvody přes koaxiál (DOCSIS) a takové modemy se běžně neprodávají a ani nevím o tom, že by se na to vyvíjel openwrt nebo podobný alternativní software. Prostě tyto sítě fungují jinak. Budete mít doma krabičku navíc.

• 300 Mb/s
  • ∞ GB 10 Mb/s
  • Komplet
  • Compal, HZN USB
  • Brüx/Praha