Jump to content

Rušení subwooferu a repro


Recommended Posts

Dobrý den,

potřeboval bych prosím poradit ohledně rušení mého domácího kina.

 

Mám doma kabelovou digitální televizi od UPC, když mám propojený kabel z krabičky UPC do přijímače od UPC začne mi hrozně hučet v repro a v subwooferu, ruší mi to dokonce i obraz z projektoru, který promítá obraz z PC (vlnky přes obraz). Pokud kabel odpojím přímo z krabičky nebo z přijímače, vše přestane a je to OK.

 

Zajímavé na tom je, že přes den je to v klidu a cca od 22:00 to začne. Nemáte s tím někdo prosím zkušenosti, případně radu? Uvažoval jsem o zakoupení koax stíněného kabelu, kterým bych nahradil kabel od UPC, který mi dali při instalaci. (https://www.alza.cz/hama-antenni-koaxia ... tm#recenze).

 

Díky moc všem,

s pozdravem J. Hačka, Plzeň

Link to post
Share on other sites

Pokud je popisované hučení opravdu brum (původ síť 50 Hz) tak může být důvodem tzv uzavřená zemní smyčka resp několikanásobné uzemnění (vytvoří významné vyrovnávací/únikové proudy). V některém tomto jednodušším případě by mohlo pomoci uvedené galvanické oddělení anténního přívodu (potřebné i pro FM anténní přívod receiveru). V aparatuře ale mohou být několikanásobně uzemněny i další přístroje tzv 1. třídy (aktivní subwoofer, receiver) a rozhodně PC pokud je do sestavy zařazen tj. připojen nějakým signálovým kabelem (mimo optického). Do zvuku ale brum "proleze" pouze pokud je některé signálové propojení analogové a je součástí oné parazitní smyčky resp propojení kterým teče vyrovnávací proud (nadměrný průnik brumu do digitálních propojení se obvykle neprojeví brumem ale jinou degradací signálu). Pokud není brum způsoben jinými dalšími příčinami (např průnikem z ledničky, pračky atd) do receiveru, tak je brum "neustálý" (i když je samozřejmě v noci slyšitelnější) a změní se pouze odpojením/připojením některé kabeláže resp zapnutím/vypnutím některého přístroje. Vliv by dále mohly mít i ostatní domácí výkonější spotřebiče zejména pokud je audio/video aparatura nevhodně připojena do různých a vzdálenějších zásuvek. To je jen náznak, že přícin brumu je mnoho a navíc se některé průniky mohou vzájemně kompenzovat. Někdy najít skutečnou příčinu brumu je dost obtížné. Doufám ale že Vám pomůže ono galvanické oddělení.

 • Internet 300
 • -
 • -
 • modem Compal
 • Praha
Link to post
Share on other sites

klasika, potřebuješ ten galvanický oddělovač a ne lepší kabel, stínění kabelu UPC má jiný potenciál než PE vodič v zásuvce a tečou tam vyrovnávací proudy (jak píše ludekfilm) ... já to vyřešil kondenzátorem na stínění ještě před UPC zásuvkou, funguje ok, ale to je řešení spíš pro lidi co dělají do elektroniky

 • Internet 300
 • -
 • TV Komfort
 • CA moduly, modem CISCO EPC 3208
 • Brno
Link to post
Share on other sites

Moc Vám všem děkuji!!! Ale opravdu, zatím to vypadá dobře s tím galvanickým oddělovačem. Mám to fakt i se super vysvětlením od "ludekfilm", to je úžasné. Je pravda, že se brum bez oddělovače ještě více zintenzivnělo při zapnutí rychlovarné konvice nebo sporáku. Nyní je to zatím OK a mé uši a hlavně nervy jsou v klidu.

 

Ještě jednou mockrát děkuji.

 

S pozdravem J. Hačka, Plzeň

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...