• David - UPC

   Vítejte na webu UPCZONE   19.7.2017

   UPCzone je nezávislé internetové fórum zaměřené na uživatele služeb UPC. Fórum UPCzone (tehdy ještě "Karnevalzone") bylo založeno v roce 2004, uživatelem Tomus. Po spojení firmy Karneval s UPC v roce 2007 se web přejmenoval na nynější název UPCzone. UPC fórum slouží pro komunikaci klientů UPC mezi sebou navzájem. Zákazníci zde mohou mezi sebou diskutovat, sdělovat si zkušenosti, navzájem si radit a aktivně se tak i účastnit vývoje společnosti UPC. Kritické příspěvky zde nejsou cenzurovány.

Frekvenční spektrum UPC
1 1

14 příspěvků

Pro zájemce přikládám tabulku frekvenčního spektra v kabelu UPC. Tabulka, zejména značení kanálů, vznikala v průběhu několika let a prošla mnoha úpravami, tak jak se měnila situace již od dob Karnevalu.

Analogové kanály jsou platné na severu Čech (HS Meziboří), v ostatních oblastech to bude jiné.

DVB-C i DVB-T multiplexy jsou platné, předpokládám, pro celý stát. Totéž platí i pro datové kanály.

 

Z tabulky by mělo být zřejmé obsazení jednotlivých kanálů spektra, jinými slovy, z tabulky lze usoudit, do kterého kanálu může přibýt další DVB multiplex, resp. kolik kanálů je ještě volných pro další rozšiřování bohaté nabídky UPC.

 

Kanály K61 a vyšší v V. tv pásmu, označené LTE, na kterých stále vysílají některé pozemní vysílače, stát letos na jaře, v rámci tzv. Digitální dividendy rozprodal. Obsáhlá, většinou planá, diskuze byla na toto téma na serveru DigiZone. Případné rušení může nastat i při nedokonalé kabeláži DVB-C, takže zde je tabulka postupně zprovozňovaných BTSek.

Aby toho nebylo málo, tak v Digitální dividendě II, o které se bude v dohledné době jednat, má odebrat pozemnímu vysílání další frekvence, počá´ínaje tuším kanálem K49 a vyššími...

 

Frekvence datových kanálů pro Upstream neznám. Modem ED2 vybíral vždy pouze jednu a můj současný ED3 EPC3212 pro změnu frekvence nezobrazuje, takže můžete případně doplnit.

 

image.php?album_id=25&image_id=457

Analogové kanály s indexem 1) vysílají podle CCIR-D (odstup obrazu od zvuku 6,5 MHz), všechny ostatní podle CCIR-B (odstup 5,5 MHz)

 

Čísla multiplexů jsou "oficiální", převzaté přímo z vysílaných multiplexů. Jsou to v podstatě čísla v pořadí tak, jak byly jednotlivé muxy zprovozňovány. Všechna jsou o 100 větší, než čísla , na která jsme zvyklí a v podstatě souhlasí s čísly muxů v Tomusově seznamu, ale tam jsou už nějaké chybičky....

Upraveno uživatelem Návštěvník
 • Bydliště: Teplice

Sdílet toto téma


Link to post

Bezva tabulka, neco podobneho tu chybelo, kdo chce mit predstavu jak to v kabelu vypada, tak tady to ma hezky podrobně :thumleft:

 

A co se tyka kanlu pro upstream internetu, tak v Brne bezi kanaly 30,7 44,3 a 50,8 MHz,

frekvencni rozsah by mel byt do 65 MHz.

V kazdem meste je to ale trochu jinak, ruzne frekvence a ruzne pocty kanalu jak pro upstream, tak pro downstream.

 

A jeste bych doplnil, ze na frekvencich 88-108 MHz lze v siti UPC take naladit analogova radia.

 • Bydliště: Brno

Sdílet toto téma


Link to post

Dnes odpoledne jsem kontroloval analogové stanice (HS Meziboří - oblast Severní Čechy, tv Samsung D), v podstatě stejné jako v tabulce, až na...

Na pozici UPC Expres (kanál R8, 191,25/196,75 MHz) naskočí Zakódovaný kanál, název $, miniEPG časově odpovídá UPC Expres. Zkusil jsem tedy na tv tuneru naladit digitál na 195 MHz, QAM Auto, SR 6,9 MS/s, ale zcela bez signálu (stav asi v 18 hod). Zajímavý úkaz...

Můžete potvrdit chybu UPC Expres v analogu?

EDIT

Středa ráno kanál R8 již OK- analog UPC Expres

 • Bydliště: Teplice

Sdílet toto téma


Link to post
... Kanály K61 a vyšší v V. tv pásmu, označené LTE, na kterých stále vysílají některé pozemní vysílače, stát letos na jaře, v rámci tzv. Digitální dividendy rozprodal. Obsáhla, většinou planá, diskuze je na toto téma na serveru DigiZone. Případné rušení může nastat i při nedokonalé kabeláži DVB-C, takže zde je tabulka postupně zprovozňovaných BTSek.

Aby toho nebylo málo, tak v Digitální dividendě II, o které se bude v dohledné době jednat, má odebrat pozemnímu vysílání další frekvence, počá´ínaje tuším kanálem K49 a vyššími...

České Radiokomunikace se obávají rostoucího rušení televizního signálu

 

Z dosavadních zkušeností z měření rušení televizního signálu mobilními sítěmi LTE vyplynulo, že problémy mohou nastat například i u satelitní nebo kabelové televize.

 • Bydliště: Teplice

Sdílet toto téma


Link to post

Jen pro doplnění k frekvenčnímu plánu pro data:

V Praze (10) je navíc upstream na 57,5 MHz a downstream na 306, 314, 322, 330 MHz, tedy alespoň z toho, co jsem zatím v modemu viděl. Ostatní kanály (downstream, upstream) sedí a používají se taktéž.

Sdílet toto téma


Link to post

Díky, doplněno...

Takže mezi pásmem pro data a DVB-C je neobsazený jeden kanál o šířce 8 MHz, čili asi místo pro další digitální mux.

Edit:

DVB-C tuner v pc a TransEdit dokáže detekovat "nosnou" datové komunikace - kanály S34 (434 MHz) a vyšší jsou u nás mrtvé (zatím nepoužité)...

 • Bydliště: Teplice

Sdílet toto téma


Link to post
Návštěvník
Komentujete jako návštěvník. Pokud máte účet, přihlašte se.
Vložit příspěvěk

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Remove formatting

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

1 1