Jump to content
vladaron

Problém s naladěním některých kanálů DVB-C

Recommended Posts

Mám novou televizi LG 27MA73D-PZ, která má tuner jak na ANALOG TV tak na DVB-T i DVB-C.

Mám předplacenou službu od UPC Klasik + , a mám v televizi CA modul od UPC.

Když dám televizor naladit na kabelTV službu UPC, tak mi to naladí všechny kanály DVB-C od 38. kanálu až po 59. kanál,

tedy všechny co UPC vysílá. Je to v současné době 141 tv programů a 42 rozhlasových programů. Když ale chci programy

zobrazit, tak mi to zobrazí jen některé, a u některých mi to zobrazí pouze hlášku : " NENÍ SIGNÁL ". Zjistil jsem, že to jsou

tyto kanály: 41, 42, 46, 47, 50, 51, 53, 59. Jediný co jsem zjistil je to, že tyto kanály jsou v PRAZE obsazeny DVB-T vysílači,

takže si myslím, že se to nějak s těmi kabelovými kanály vzájemně ovlivňuje.

Potřeboval bych poradit co s tím.

Správná dedukce, pravděpodobné rušení pozemními vysílači...

Prověř svou cestu signálu od účastnické zásuvky k tv, kabely a zejména jejich zakončení - dokonalé spojení konektorů s kabelem. Sériově vyráběné a prodávané účastnické šňůry to nezaručují, běžné plastové konektoru také ne. Použij F konektory a redukce F na IEC konektor.

K rušení také může docházet někde před účastnickou zásuvkou, třeba v rozvodné skříni v domě. Teprve pokud si budeš jist, že Tvůj rozvod RF signálu je v pořádku, obrať se na UPC...

exKarneval

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort
  • telefonTelefon 30 minut
  • zařízeníCompal Router Mode, 3x CAM

Já jsem si říkal, že jestli prolejzaj ty DVB-T kanály do kabelu, tak bych je měl naladit.

Proto jsem zkusil ladit televizor na DTV, ale naladily se pouze kanály 21 až 27, to jsou

kanály od UPC, a dál už se nic nenaladilo.Takže podle logiky by tam ty DVB-T kanály

ze vzduchu bejt neměly.

Chybný závěr...

Pokud je příčinou skutečně průnik signálu pozemních vysílačů DVB-T do kabelu, je takový signál natolik silný, že postačuje k rušení stejných kanálů DVB-C, naopak signál pozemních vysílačů, který proniká do kabelu, je natolik slabý, že jej tv DVB-T tuner vůbec nedetekuje (resp. je zcela překrytý/zarušený signálem DVB-C).

exKarneval

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort

No hlavne je divne, ze jsou zarusene uplne vsechny tyto kanaly, coz by znamenalo, budto hodne spatny kabel, nebo eventualne to ocem pise Single.

• lokalitaBrno
  • internetInternet 150
  • televizeTV Komfort
  • telefon-
  • zařízeníUbee EVM3236, HD Mediabox

Udělal jsem další pokus, totiž kabel, který jde do anténní zdířky televizoru, jde na druhém konci do krabice s rozdělovákem od UPC.

Ten rozděluje signál z kabelu na tři části, a to : jeden na internet, druhý na FM radio, a třetí na kabelovou TV.Tento rozdělovák, ale

má pro všechny signály celkový útlum 7 dB , tak jak je to na něm napsáno.Takže jsem kabel od TV odpojil, odpojil jsem i kabel co

vede do toho rozdělováku, a tyto dva kabely jsem spojil, tedy jsem vyřadil celou tu krabici od UPC.Pochopitelně, že mi vypad internet,

ale to sem nepatří.A ejhle ty kanály co jsem neměl, tak naskočily, ovšem síla signálu není na 100 procentech, a hlavně kvalita signálu

je někde kolem 50 procent.Takže je to jasný signál v kabelu od UPC je slabý a u těch kanálů, které se shodují s terestrickýma je těmito

signály rušen tak, že televizor na to reaguje jako špatný signál a zamutuje se.Takže volám techniky od UPC aby mi zvedly signál.

No snad se jim to podaří.

Ten rozdělovák se nazývá účestnická zásuvka a nejsi oprávněn do ní zasahovat, nicméně požaduj od UPC nápravu!!

Pro zajímavost, podívej se do rozhraní modemu, jakou (jaké) máš úroveň signálu a odstup Signál/Šum (SNR)... Píše se o tom v každém druhém příspěvku...

exKarneval

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort

Do tý účastnický zásuvky jsem nijak nezasahoval, pouze jsem jí obešel, abych zvednul signál o těch 7 dB, který tlumí ta zásuvka.

A teď je to zase zpátky přes tu krabici UPC, a ty zmíněné kanály zase nejdou.

Jinak signál internetovýho modemu je 2mV, a signál šum je 40dB. To si myslím, že je v pořádku. Na internetové spojení si nestěžuju,

to mi, zaplať pánbu, jde dobře.

Technika od UPC jsem již objednal, a přijde za týden, tak jsem zvědavej.

Do tý účastnický zásuvky jsem nijak nezasahoval, pouze jsem jí obešel,

Tohle nechápu...

Kabel je (obvykle) veden z rozvodné skříně v domě až do účastnické zásuvky v bytě. Jak jsi ji obešel? Otevřel jsi "krabičku" a odpojil přívodní kabel?

exKarneval

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort

Signal na modemu je ok, ale kanaly pro tv jedou na jinem kmitoctu, takze asi tam bude opravdu problem, takze to chce technika UPC.

Pokud tedy jeste neni problem v tom pulmetrovem koaxu.

• lokalitaBrno
  • internetInternet 150
  • televizeTV Komfort
  • telefon-

Ano otevřel jsem krabičku a odpojil přívodní kabel, a ten napojil přímo do televize.

Tím jsem dosáhl zvětšení signálu z kabelu UPC na maximum.Tedy +7db, co má ta krabička útlum.

Nic na tom není, ta krabička není nijak zaplombovaná, a nijak jsem ji neporušil.

Pak jsem to vrátil zase zpátky, tak jak to má být.Tím mi klesl signál do televize o těch 7dB,

a ty již zmíněné kanály zmizely.V tý krabičce od UPC je obyčejný pasivní rozbočovač se šroubovacími

F konektory, takže není to problém kabely odšroubovat a navzájem je spojit F spojkou, kterou mám.

Takhle by se to dalo používat, akorát bych neměl internet.

Je to blbý, že u mně v bytě jsou ty terestrický signály tak silný, že prolezou do toho půlmetrovýho

kabelu, a rušej ty kabelový kanály.Ono je vůbec divný, že UPC používá ty samý kanály co se vysílaj

vzduchem.Pak není divu, že se to tluče.Tohleto se nikdy nedělalo, ve společných anténách se vždycky

signály z antény konvertovaly, do kabelu, do jiných kanálů než byly v tom místě ve vzduchu.Proto se zavedly

pro kabelový televize tzv kabelový kanály SE01ažSE20 a S21ažS41, které se u vzdušných vysílačů nepoužívají

viz : http://www.dx.cz/modules.php?name=Downl ... tit&lid=68.

UPC používá tyto kanály k distribuci 18 ti analogových programů, pro ty co mají staré televize, bez digitálního

set tob boxu.A k distribuci svých 141 DVB-C programů používá běžné UHF pásmo, které se ale používá k vysílání

TV vzduchem, a vůbec není určeno ke kabelové distribuci.Divím se, že jim to vůbec rada pro rozhlasové a televizní

vysílání povolila.Přitom v pásmu S21ažS41 UPC nic nevysílá, tak proč tam neumístila ty DVB-C kanály?

Ovšem jestli tam nejsou kanály pro internet, to nevím, ale někde být musejí.

No a kam by se to mělo všechno vejít? Zatím 23 QAM + 6(8) DVB-T kanálů, až 16 DOCICS kanálů. V každém městě jinak kanály s DVB-T, do toho LTE , a pak zatím ještě 16 anologových kanálů.

Standa

• lokalitaPraha
  • internet-
  • televize-
  • telefon-
  • zařízenímodem

@vladaron Kanály S25 až S32 používá UPC pro download internetu. Ostatní Tvé závěry vyplývají z neznalosti problematiky, dál studuj...

exKarneval

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort

vladaron > uplny laik jak ctu asi nejsi, ovsem moderni kabelova televize se ridi trosku jinymy zakonitostmi,

tim ze jsi odpojil tu krabicku si urcite nic nepokazil, aspon vis kde asi bude problem.

• lokalitaBrno
  • internetInternet 150
  • televizeTV Komfort
  • telefon-

Takže záhada vyřešena,

Dnes u mně byl technik UPC, změřil signál v krabici, a pak na kabelu, co jde do televize, a zjistil, že je špatný

ten 0,5m dlouhý kabel, co jde od krabice do televize.Je málo stíněný, a do něj prolejzaj ty zmíněný terestrický

signály.Takže kabel vyměnil za dvojitě stíněný, a vše je v naprostém pořádku.To bych teda neřekl, že do normálního

koaxiálu, ikdyž je jenom jedenkrát stíněný, že prolezou ty signály ze vzduchu.

Jo kabel od zásuvky vede rovnou, je originální, a je 0,5 m dlouhý.

Odzkoušení/výměnu tohoto kabelu jsi měl provést už před týdnem. Co je to originální kabel? Běžně prodávané, tzv. účastnické šňůry, jsou vyráběny podivnou technologií, možná vyhovovaly kdysi pro analogový příjem, při příjmu DTV obvykle nevyhoví - možná nedokonalé stínění, možná spojení konektorů s kabelem...

Moje zkušenost: Kdysi jsem použil kousek zdánlivě dobré účastnické šňůry, max. 20 cm, na jedné straně původní zalitý konektor, na druhé straně namontovaný F konektor. Řadu měsíců jsem řešil problém se silným rušením především slovenského multiplexu...

exKarneval

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort

Tohle sem kdysi také zažil (někdy v 90-tých letech). Chytal jsem teretial ze Žižkova (anténa Hirschmann), to ještě neexistovala NOVA, ale byl program TA3 (nebo tak nějak se to jmenovalo). Používal jsem v té době nejlepší koax, byl černý a špatně se ohýbal a byl pěkně drahý (možná vy starší budete vědět, o jaký se jedná). Jednoho dne přišli z Karnevalu, natáhli svůj kabel (bílý tlustý koax - mám ho dodnes) a spustili kabelovku. no a nastal problém. Poblíž kanálů, kde vysílal terestial, se to solidně mlátilo. A to ty koaxy nebyly žádné nitě. faktem je, že souběh byl v délce zhruba 10 metrů. A tím jsem definitivně ukončil příjem terestialu, hirschmannku odnesl do sklepa a jedu jen na kabel

• lokalitaJirkov
  • internetInternet 200
  • televizeTV Komplet
  • telefon-
  • zařízeníHD DVR Mediabox