Jump to content

Vyladeni zesilovace


Recommended Posts

Zdravim vsechny,

 

jelikoz jsem byl nucen pouzit rozbocovac kvuli zapojeni vice zarizeni, tak jsem koupil rovnou aktivni rozbocovac se zesilovacem. Ten ma navic volitelne utlumeni a me zajima, jak nejlepe nastavit miru zesileni. Zkousel jsem totiz, ze kdyz dam nejmensi utlumeni, tj. signal je maximalne silny, tak dojde paradoxne k situaci, kdy signal uplne ztratim. Udelal jsem tedy to, ze jsem nastavil utlumeni tak, abych mel silu i kvalitu signalu na 100%, to je ok. Ale presto mam velkou vuli v tom jaky utlum nastavit, abych tyto hodnoty jeste udrzel.

 

U moji TV Sony Bravia jsem si vsiml navic nejakych dodatecnych hodnot, ktere se prave meni se zesilovanim/zeslabovanim signalu i presto ze sila a kvalita jsou porad na 100%. Ta hodnota se jmenuje AGC a pokud si dobre vzpominam, tak cim vyssi zesileni mam tim nizsi to AGC je a naopak.

 

Muze mi nekdo vysvetlit co to ACG znamena a v jakych hodnotach se ma idelane pohybovat? Pak se tam jeste v radu jednotek menila hodnota C/N, ale vzhledem k tomu, ze se menila tak malo, tak asi nebude dulezita, ze? :)

 

Tady je pro jistotu screen informaci o signalu z TV:

9och.th.jpg z9ax.th.JPG

 

Dekuji za odpovedi, snad se neptam na uplnou blbost ;)

 • 150 Mb/s
 • -
 • Komfort
 • Ubee
 • Praha 10
Link to post
Share on other sites

Automatic Gain Control - Automatická regulace zisku

Nejsem sice elektronik, ale asi regulace zisku zesilovače (interního, v tv). Se vzrůstající úrovní vstupního signálu se automaticky snižuje potřebný zisk (interního) zesilovače... Možná kecám, odborník nechť mě laskavě opraví...

 • Internet 300
 • -
 • Komfort
 • Compal LG - router mode, 3x CAM
 • Teplice
Link to post
Share on other sites

Nastavil si to dobre, velku vôlu v nastavení maš preto, že úroveň signalu na vstupe TV vyrovnava obvod AGC, ako spravne popisal Retiree. Hodnoty AGC ktore sú zobrazené v tabuľke su len fiktivne čísla nastavenia zisku zosiľnovača tunera a dobre by bolo pohybovať sa v strede rozsahu. Najdôleźitejšie je, aby bola kvalita signálu 100%.

C/N (carier/noise) je pomer nosná/šum, čím vyšsia hodnota tým lepšie, minimálne 30dB.

Jednoznačný všeobecne platný návod na nastavenie zosilňovaća bez meracej techniky neexistuje. Nastavenie záleží od vstupnej úrovne signálu, zisku zosilňovača a od jeho maximálnej výstupnej úrovne.

Ak nastavíš príliš malý zisk, bude klesať C/N a obraz sa začne rozpadať, ak nastavíš prĺiš veľký zisk, zosilňovač bude prebudený, vzniknú intermodulačné produkty a zhorší sa kvalita signálu pod 100% a obraz sa bude rozpadať.

Link to post
Share on other sites

Prever C/N na rôznych frekvenciách, hlavne medzi multilplexami s QAM64 a QAM 256 môže byť rozdiel. Na vstup zosilňovača prichádzajú signály na rôznych frekvenciách s rozdielnymi úrovňami. Multiplexy s QAM256 by mali mať vyśsiu hodnotu C/N o cca 3dB.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...