Jump to content

Nastavení Mikrotiku RB133C


Recommended Posts

Zdravím, mám problém nastavit RB133 jako klienta ke klasickému AP od tp-linku, jedná se tedy o pásmo 2,4GHz které karta podporuje (CM9). Byl by někdo tak ochotný a napsal mi postup jak to nastavit už vůbec nevím, na ip ve formátu 192.168.0.x mi to jde v pohodě ale na veřejné ip mi to nejde rozjet ať dělám co dělám. Když jsem připojený přes kabel na pc mám IP: 89.102.150.74 Výchozí bránu: 89.102.150.1 Maska: 255.255.255.0 Server DHCP: 10.134.64.1 DNS: 213.46.172.36, 213.46.172.37 (AP je zapojena přes switch do modemu jako PC, takže údaje by měly být stejné)

 

Děkuji

Link to post
Share on other sites

Chtěl bych rozjet domácí bezdrátovou síť což by podle všeho jít mělo (modem sám o sobě bezdrátové připojení neumožňuje), teoreticky s nastavením klienta by problém nebyl pokud bych mikrotik použil jako AP a tp-link jako klient, ovšem tp-link není můj, nemohu tedy sním nic dělat. Napadlo mě nastavit mikrotik aby přijímal veřejnou ip a potom počítačům pod ním přiřazoval ip neveřejnou a statickou, pokud by to tedy nešlo nastavit jinak. Za každou radu děkuji.

Link to post
Share on other sites

Jestli máš od UPC modem s routerem (což nejspíš máš, protože jinak bys nemohl provozovat souběžně AP i PC), tak žádnou veřejnou IP neřeš, protože budeš pracovat pouze s vnitřní IP, kterou ti ten modemo-router přidělí. A celou síť pak postavíš jako bridge. Ovšem i tak budou všude neveřejné IP adresy, které bude přidělovat ten modemo-router.

Link to post
Share on other sites

Mám modem Cisco EPC3208, v případě když je k němu připojená AP tak IP adresa připojeného zařízení je 89.102.X.X (se mění 89.102.150.X, 89.102.152.X) takže tedy veřejná ip. Jde mi o to jak nastavit ten mikrotik na příjem s veřejnou ip protože na ip ve formátu 192.168.X.X tedy neveřejné mi to jde nastavit normálně, wlan a ethernet do brigde, nastavit DNS a ip mostu popř. jen ethernet portu, takto funguje na neveřejné IP, při tomto nastavení na veřejné ip nelze komunikovat s AP ani tak abych se dostal do nastavení. Už tedy nevím jak to nastavit aby to šlo (údaje v prvním příspěvku)

Link to post
Share on other sites

Ten modem ti nabídne pouze jednu IP, takže pokud ji vezme AP (jakožto první článek v řetězci), tak už logicky žádnou další (pro další zařízení) nemáš a nelze nic dělat. A pokud se AP chová jako router (tj. umí routovat), tak ti přiděluje neveřejné IP, které pak můžeš použít pro všechna další zařízení v tvé síti. Ale přímo s veřejnou IP adresou operovat nelze. Navíc to ani není potřeba, protože ona neveřejná IP adresa slouží pouze pro zařízení ve vnitřní síti a navenek se stejně každé zařízení identifikuje IP adresou veřejnou od UPC (jediný problém může být u specifických služeb, ale to se pak dá v routeru upravit směrováním portů apod.).

Link to post
Share on other sites

Jedna IP = jedno zařízení, což znamená, že pokud tu veřejnou vezme AP pro sebe (protože i on potřebuje mít jednu IP, aby mohl vůbec fungovat), tak žádná další už není a konec. Takhle to prostě neuděláš, potřebuješ tam mít router, který ti přidělí vnitřní IP a s těmi pak pracuješ dál.

Link to post
Share on other sites

Pokud umí AP routovat, tak už se jedná o router (asi by to chtělo napsat konkrétní model). A ten vezme tu veřejnou IP od UPC k sobě (laicky řečeno) a všem zařízením, která jsou na něho napojená, přidělí IP neveřejnou, např. v rozsahu 192.168.0.2-254 (192.168.0.1 si pak nechává pro sebe jako bránu).

 

Videonávod na WinBox (pokud to neznáš) pak najdeš na Youtube, to je skutečně nad rámec běžného vysvětlení v diskuzi.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...