Jump to content
Sign in to follow this  
tomus

Kauza lokalni infokanaly

Recommended Posts

Taky mi není moc jasné, proč ukončili vysílání lokálních infokanálů v Kralupech nad Vltavou a teď je tam už přes měsíc jen černá obrazovka.

 

Ten problem lokalnich infokanalu u Vas uz resi i RRTV: http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=146704

Edited by Guest
 • Internet 150
 • -
 • Komfort
 • Compal VF, HD Mediabox
 • Brno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vysledek 9. zasedání RRTV ve dnech 26. - 28. dubna 2005:

 

- zahájila s provozovatelem Karneval Media s.r.o. řízení o možném porušení § 54 odst. 1 zákona č. 231/2001 Sb., výsledek hlasování 8 – 0 – 0 a nařídila ústní jednání s Karneval Media s.r.o., zástupci Města Kralupy nad Vltavou a TELCOM, s.r.o.

 

Zdroj: http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=146860

 • Internet 150
 • -
 • Komfort
 • Compal VF, HD Mediabox
 • Brno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono, mezi náma, mě se po tom videotextu vůbec nestýská. Myslím si, že Karneval udělal dobře, když TELCOMU ten kanál vzal a městu vyčlenil dostatek vysílacího času na kanále Forcable a to včetně reklamy. Na to, co se tam dosud vysílalo bylo toho kanálu škoda.

Teď tam sice není vysíláno nic, ale věřím, že již brzy jej Karneval využije smysluplněji.

 • Internet 300
 • Jiná služba
 • TV Komplet
 • HD DVR Mediabox, Handan 6000 (PVR)
 • Kralupy nad Vltavou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem Karnevalu s lokalnimi infokanaly stale pokracuje:

 

Dlouhotrvající spor kabelového operátora Karneval Media s některými obcemi přerůstá v konflikty, které je nucena řešit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

 

Jak již internetový deník Česká média (ČM) několikrát informoval, konkrétně jde o možné porušení § 54 (Zajištění místního vysílání a povinná nejnižší programová nabídka) odst. 1 zákona č. 231/2001 Sb. Ten říká: Provozovatel vysílání s licencí v kabelovém systému a provozovatel převzatého vysílání v kabelovém systému na žádost obce nebo dobrovolného svazku obcí vyhradí jeden kanál pro bezplatný místní informační systém sloužící výhradně potřebám obce, který nesmí být bez souhlasu provozovatele vysílání s licencí a provozovatele převzatého vysílání využíván k reklamě a teleshoppingu.

 

Naposledy RRTV na 9. zasedání konaném ve dnech 26. - 28. dubna 2005 vyřkla dva verdikty: (1) zahájila s provozovatelem Karneval Media s.r.o. řízení o možném porušení § 54 odst. 1 zákona č. 231/2001 Sb. a nařídila ústní jednání s Karneval Media s.r.o., zástupci Města Kralupy nad Vltavou a TELCOM, s.r.o.; (2) vydala provozovateli Karneval Media s.r.o. upozornění na porušení ustanovení § 54 odst. 1 a stanovuje provozovateli lhůtu k nápravě do konce května 2005.

 

“Stále jde o totéž. Obce žádají po kabelovém operátorovi, tedy konkrétně po společnosti Karneval Media, bezplatné vyčlenění jednoho kanálu pro svou informační službu. To jim zajišťuje ze dne 17. května 2001 Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů,” konstatuje pro ČM předseda RRTV Petr Pospíchal a pokračuje: “Jenže obce si nám stěžují, že Karneval Media porušuje tento zákon a nechce jim tento kanál vyčlenit. A když, tak jim nabízí pouze Forcable, nebo starostům říká, ať si určí, který kanál ze stávající nabídky bude vyřazen. A to se obcím samozřejmě nelíbí – považují to za nepřípustný nátlak. Zákon ani navíc neukládá obci za povinnost, aby přijala informační kanál, který jim nabízí kabelový operátor. Obec má svobodné právo si vybrat, kdo informační službu bude dělat.”

 

Podle Pospíchala je tento “konflikt” dlouhodobý a vyskytuje se v různých periodách v různých částech České republiky. “Karneval Media se brání, že je to pro ně technicky velmi náročné. Navíc neustále operuje, že je to pro ně jen starost. Což svým způsobem je možné, ale zákon mluví jasně.”

 

“Tento problém jsme již v minulosti řešili a vyřešili. K dohodě snad již došlo například ve Strakonicích. Je pravda, že například spor v Litoměřicích a Lovosicích na RRTV leží dlouho a po uveřejnění článku TV Lyra vs. Karneval Media: spor trvá z první poloviny dubna na Českých médiích jsme se rozhodli k tomuto problému urychleně věnovat. Na 9. zasedání jsme vyzvali Karneval Media k nápravě v souladu s § 54 do konce května,” objasňuje pro ČM Pospíchal.

 

Ve zmiňovaném článku si postěžovala ředitelka severočeské regionální TV Lyra Jana Víchová, že problém infokanálu v Litoměřicích a Lovosicích RRTV neřeší. “Nic se neděje. RRTV i Karneval dělají mrtvého brouka. Je to smutné, ale je to tak. Karneval městům Lovosice a Litoměřice poslal dopis, ve kterém jim opět nabídl provozování infokanálu prostřednictvím Forcable, i když města o to zájem nemají a na Radě to jasně zaznělo. Tam bylo řečeno, že Karneval nesmí městům diktovat, s kým budou informační kanál provozovat. Ten samozřejmě chceme dělat my a obce mají o Lyra Net zájem.”

 

“Zda-li máme právo na současné řešení jednotného regionálního vysílání v rámci naší sítě by měla rozhodnout RRTV,” řekl tehdy ČM Jan Hlaváč, mediální zástupce Karnevalu. “Karneval má za to, že neporušil Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. V této věci bylo RRTV zahájeno správní řízení, ale prozatím jsme od Rady neobdrželi žádné stanovisko. Ani od měst doposud nemáme další požadavky.”

 

Na otázku ČM, jak se nyní po verdiktu RRTV Karneval Media zachová, Hlaváč odpovídá: “Zodpovězení předpokládáme do příštího týdne, závěry nejsou doposud jednoznačné.” Dále podle něj se jedná pouze o lokální problém: “Karneval eviduje požadavky na zvláštní městský kanál pouze v Litoměřicích, Lovosicích, Kralupech nad Vltavou a Děčíně. Na druhou stranu, většina měst ústy jejich zástupců potvrzuje spokojenost s projektem Forcable.”

 

Ale jak se Karneval dívá na celou kauzu? “Karneval se snaží vyhovět požadavkům zákona a vyjít vstříc všem obcím, které by chtěly samy provozovat vlastní informační kanál, ale naráží na komplikace dané nepřesnou formulací - chybným výkladem příslušného článku Zákona - a technologickými možnostmi kabelové sítě,” vysvětluje ČM Hlaváč a pokračuje: “Pokud by totiž možnosti provozování vlastního infokanálu chtělo využít vícero obcí, Karneval by tak musel učinit na úkor zredukování vlastní programové nabídky, kterou sledují statisíce zákazníků firmy. S každým nově zařazeným infokanálem by se totiž musel vyřadit některý z kanálů obsažených v současné programové nabídce. Navíc toto místní vysílání, které se má týkat výhradně oficiálních informací obce a jejích orgánů, musí být dle § 25 zákona licencováno, licenci udílenou výhradně RRTV však samotná obec získat nemůže.”

 

“Jakmile by tedy Karneval umožnil vícero zájemcům provozovat “vlastní” infokanál (přičemž přetrvávající otázkou zůstává získání vysílací licence), snížení rozsahu programového spektra by se dotklo všech oblastí. Je to dáno sjednocením sítí Karneval Media, které umožnilo kvalitnější distribuci TV signálu a zavedení nových služeb, jako například vysokorychlostní internet. Sjednocení sítí však bylo automaticky doprovázeno i sjednocením programové nabídky. Technologické možnosti jsou v tomto ohledu nekompromisní,” říká ČM Hlaváč, mediální konzultant Karneval Media.

 

“Dlouhodobě a k naprosté spokojenosti mnoha velkých i menších měst proto řešíme provozování regionálních infokanálů prostřednictvím sesterské společnosti Forcable. Ta, jakožto řádný a licencovaný subjekt, umožňuje všem zájemcům o vysílání vlastního infokanálu tento záměr plně realizovat, přičemž přitom nedochází ke zbytečnému omezování provozu sítě Karneval Media. Programové schéma vysílání Forcable vychází plně vstříc potřebám měst i obcí a veškeré informace orgánů místních samospráv jsou do vysílání umísťovány pravidelně, a to v rámci předem sjednaného prostoru.”

 

Podle Hlaváče dále “rozhodně není pravda, že důvodem, proč preferujeme realizaci infokanálů prostřednictvím společnosti Forcable, je zajištění dalších zisků - provoz této firmy totiž dotujeme. Sdružením jednotlivých regionálních infokanálů do jednoho celku se navíc zásadně snižují náklady obcí na přípravu a realizaci vlastních informačních služeb. Každá obec totiž zaplatí pouze za služby, které potřebuje. Pokud by chtěly obce provozovat vlastní infokanál samostatně, jeho příprava by byla mnohonásobně dražší. Proto mnoho starostů, a to i z velkých měst s nemalým finančním rozpočetem, model spolupráce s Forcable vítá, neboť tím šetří veřejné rozpočty.”

 

Zdroj: http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=148068

 • Internet 150
 • -
 • Komfort
 • Compal VF, HD Mediabox
 • Brno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mě, jako Kralupákovi není moc jasné, o co městu Kralupy nad Vltavou jde. Přesunutím jejich zpravodajství na Forcable jedině město vydělalo. Dostali více vysílacího času i vysílání v mnohem lepších časech. Předtím šlo o nudný dvouhodinový blok, vysílaný navíc v prime timu, takže se informace k divákovi vůbec nedostaly, protože ten si samozřejmě vybral mnohem lepší program na jiných stanicích. Zbytek celodenního vysílání pak už byla jen videotextová smyčka jejímž obsahem byla z převážné většiny reklama.

Teď mají k dispozici cca půlhodinové bloky každou druhou hodinu na kanálu, který je přeci jen mnohem zajímavější než původní Infokanál.

 • Internet 300
 • Jiná služba
 • TV Komplet
 • HD DVR Mediabox, Handan 6000 (PVR)
 • Kralupy nad Vltavou

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

IMHO jde o to zbuzerovat Karneval....takze bud nekdo v mestske rade z nejakych duvodu nema rad karneval, anebo naopak vlastni on (nebo jeho pribuzni, kamradi atd) podil v lokalni vysilaci firme, ktera tim padem prisla o moznost vysavat mestsky rozpocet.....to, ze takhle to lidem nevadi a mesto usetri, ocividne radni netlaci...proste ceska klasika...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kauza Karneval Media: RRTV znovu vyzvala k nápravě

 

27.06.2005

 

Spor s městy, kabelovým operátorem Karneval a Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) trvá. Přesto údajně podle vyjádření dochází k postupné nápravě a kompromisu.

 

Jak již internetový deník Česká média (ČM) několikrát informoval, jádro sporu je v možném porušení § 54 odst. 1 zákona č. 231/2001 Sb.

 

RRTV na 9. zasedání konaném ve dnech 26. - 28. dubna 2005 konstatovala: (1) zahájila s provozovatelem Karneval Media s.r.o. řízení o možném porušení § 54 odst. 1 zákona č. 231/2001 Sb. a nařídila ústní jednání s Karneval Media s.r.o., zástupci Města Kralupy nad Vltavou a TELCOM, s.r.o.; (2) vydala provozovateli Karneval Media s.r.o. upozornění na porušení ustanovení § 54 odst. 1 a stanovuje provozovateli lhůtu k nápravě do konce května 2005.

 

K tématu se pro ČM velmi obsáhle vyjádřil zástupce Karnevalu, a to konkrétně v článku: Kauza infokanály: RRTV, obce a Karneval se nejsou schopny shodnout. Na otázku, jak Karneval bude postupovat a jak chce spor ukončit do konce května 2005 ovšem Jan Hlaváč vyhýbavě odpověděl: „Zodpovězení předpokládáme do příštího týdne, závěry nejsou doposud jednoznačné.“

 

Dále podle něj se jedná pouze o lokální problém: „Karneval eviduje požadavky na zvláštní městský kanál pouze v Litoměřicích, Lovosicích, Kralupech nad Vltavou a Děčíně. Na druhou stranu, většina měst ústy jejich zástupců potvrzuje spokojenost s projektem Forcable.“

 

U informačního kanálu Forcable nyní došlo ke změně. Program se přejmenuje na Karneval TV. Umožnila to RRTV. „V přejmenování nebyl žádný problém. Nebyl důvod žádosti nevyhovět,“ konstatuje pro ČM Petr Pospíchal, předseda RRTV.

 

Ovšem na 12. zasedání RRTV konaném ve dnech 14. a 15. června 2005 radní opět vyzvali Karneval media k nápravě. Přímo se v tiskové zprávě píše: RRTV vydala na základě skutečností zjištěných na ústním jednání dne 14. června 2005 provozovateli Karneval Media s.r.o./Město Kralupy nad Vltavou upozornění na porušení ustanovení § 54 odst. 1 zákona č. 231/2001 Sb. a stanovila provozovateli lhůtu k nápravě do 3 dnů od jeho doručení.

 

K tomuto požadavku se na žádost ČM zatím nikdo z Karnevalu nevyjádřil. Pospíchal ovšem ale pro ČM přibližuje situaci: „Zjistili jsme, že Karneval Media zatím náš požadavek nesplnil. Ale údajně jenom formálně. Operátor nám sdělil a města to potvrdila, že se jedná a že jsou již blízko ke shodě.“

 

Dosud Karneval reagoval na dlouhotrvající kauzu tímto pohledem. „Karneval se snaží vyhovět požadavkům zákona a vyjít vstříc všem obcím, které by chtěly samy provozovat vlastní informační kanál, ale naráží na komplikace dané nepřesnou formulací - chybným výkladem příslušného článku Zákona - a technologickými možnostmi kabelové sítě,“ vysvětluje ČM Hlaváč a pokračuje: „Pokud by totiž možnosti provozování vlastního infokanálu chtělo využít vícero obcí, Karneval by tak musel učinit na úkor zredukování vlastní programové nabídky, kterou sledují statisíce zákazníků firmy. S každým nově zařazeným infokanálem by se totiž musel vyřadit některý z kanálů obsažených v současné programové nabídce. Navíc toto místní vysílání, které se má týkat výhradně oficiálních informací obce a jejích orgánů, musí být dle § 25 zákona licencováno, licenci udílenou výhradně RRTV však samotná obec získat nemůže.“

 

„Dlouhodobě a k naprosté spokojenosti mnoha velkých i menších měst proto řešíme provozování regionálních infokanálů prostřednictvím sesterské společnosti Forcable. Ta, jakožto řádný a licencovaný subjekt, umožňuje všem zájemcům o vysílání vlastního infokanálu tento záměr plně realizovat, přičemž přitom nedochází ke zbytečnému omezování provozu sítě Karneval Media. Programové schéma vysílání Forcable vychází plně vstříc potřebám měst i obcí a veškeré informace orgánů místních samospráv jsou do vysílání umísťovány pravidelně, a to v rámci předem sjednaného prostoru,“ uzavírá pro ČM Hlaváč.

 

Zdroj: http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=150165

 • Internet 150
 • -
 • Komfort
 • Compal VF, HD Mediabox
 • Brno

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Typický zástupný problém, jako stvořený pro RRTV. Místo aby řešili regulaci de facto monopolních kabelových operátorů, kvalitu jejich služeb, strukturu a oprávněnost výdajů, a výšku účtovaných poplatků (absolutně jsou naši borci v první desítce celosvětově nejdražších, v paritě kupní síly to pak budou stupně vítězů), řeší se tyhle kraviny- infokanál na kterej se stejně nikdo nedívá. Ach jo, asi emigruju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Jeste v tehle diskuzi nezaznelo ze za centralni program Forcable se musi "dobrovolne" platit.

Takze, pokud jsem prinucen dohodnout se s Karnevalem, potazmo Forcablem, abych mohl provozovat mistni vysilaní, musim si poridit zarizeni na odbavovani jejich programu(mpeg2) ve stanovenych casech, hlasit svuj zisk z reklamy a platit jejich dodavany program. V mem meste 10 000 Kc mesicne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Karnevalu se podařilo ukončit spor o infokanály, říká Jan Hlaváč

 

Více než rok trvající spory s městy Litoměřice a Lovosice včetně Kralup nad Vltavou jsou u konce, resp. skončily. Alespoň to pro internetový deník Česká média (ČM) tvrdí Jan Hlaváč, mediální zástupce Karneval Media. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) to navíc potvrdila, kdy v tiskové zprávě ze 14. zasedání informovala, že radní vzali na vědomí, že ve věci řízení o porušení § 54 odst. 1 zákona č. 231/2001 Sb. s provozovatelem Karneval Media, s.r.o. došlo k nápravě.

 

Jak to tedy celé dopadlo? „Nabídli jsme městům Litoměřice a Lovosice takový způsob šíření informací

v programu Karneval TV (původně Forcable), že města jsou s tímto řešením spokojena a stáhla žádost o přidělení vlastního kanálu,“ říká ČM Hlaváč.

 

Tolik tedy rozřešení vleklého sporu, který začal na jaře 2004. Ke konci loňského června severočeské regionální TV Lyra skončila smlouva s kabelovým operátorem Karneval Media, nástupnickým subjektem po Intercable CZ. Lyra provozovala v kabelových rozvodech v Ústí nad Labem, Děčíně a na Litoměřicku speciální kanál Lyra Net, na který měla a dosud má platnou samostatnou licenci od RRTV.

 

V rámci konkurenčního boje však Karneval Media neprodloužil smlouvu a místo Lyra Net se do sítě dostal informační kanál z vlastní produkce – Forcable. Ten se od konce června jmenuje nově Karneval TV. TV Lyra však ve spolupráci s městy Litoměřice a Lovosice usilovala o navrácení Lyra Netu do sítě v rámci naplnění § 54 mediálního zákona.

 

V těchto chvílích není jasné, zda TV Lyra od doby, kdy do subjektu vstoupila Regio Media, firma ovládaná GES Media Holdingem, i nadále měla zájem o provozování tohoto infokanálu. Za dobu osmi měsíců totiž došlo v regionální televizi k zásadním změnám.

 

„Vyhověli jsme také požadavkům regulátora a vyčlenili městům novou kanálovou pozici pro vlastní vysílání. Prozatím ale města tuto novou frekvenci nevyužívají. Podobně tomu je i v případě Kralup nad Vltavou. Zástupci Města plně využívají možností programu Karneval TV,“ konstatuje ČM Hlaváč.

 

Karneval Media po celou dobu sporu argumentoval ve prospěch Karneval TV, resp. Forcable slovy: „Karneval se snaží vyhovět požadavkům zákona a vyjít vstříc všem obcím, které by chtěly samy provozovat vlastní informační kanál, ale naráží na komplikace dané nepřesnou formulací - chybným výkladem příslušného článku Zákona - a technologickými možnostmi kabelové sítě.

 

Podle Hlaváče, pokud by totiž možnosti provozování vlastního infokanálu chtělo využít vícero obcí, Karneval by tak musel učinit na úkor zredukování vlastní programové nabídky, kterou sledují „statisíce zákazníků firmy. S každým nově zařazeným infokanálem by se totiž musel vyřadit některý z kanálů obsažených v současné programové nabídce. Navíc toto místní vysílání, které se má týkat výhradně oficiálních informací obce a jejích orgánů, musí být dle § 25 zákona licencováno, licenci udílenou výhradně RRTV však samotná obec získat nemůže.“

 

„Dlouhodobě a k naprosté spokojenosti mnoha velkých i menších měst proto řešíme provozování regionálních infokanálů prostřednictvím sesterské společnosti Forcable. Ta, jakožto řádný a licencovaný subjekt, umožňuje všem zájemcům o vysílání vlastního infokanálu tento záměr plně realizovat, přičemž přitom nedochází ke zbytečnému omezování provozu sítě Karneval Media. Programové schéma vysílání Forcable vychází plně vstříc potřebám měst i obcí a veškeré informace orgánů místních samospráv jsou do vysílání umísťovány pravidelně, a to v rámci předem sjednaného prostoru,“ uzavírá pro ČM Hlaváč.

 

Zdroj: http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=152162

 • Internet 150
 • -
 • Komfort
 • Compal VF, HD Mediabox
 • Brno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...