Přejít na obsah

Recommended Posts

Nejprve si ujasněme pojmy:

CI rozhraní, Common Interface, Univerzální, běžné rozhraní. Známé též jako PCMCIA II z výpočetní techniky.

V podstatě konektor umístěný obvykle v šachtě na přijímacím zařízení (televizor, set-top box, PC karta).

CA Modul, Conditional Access Module, Modul podmíněného přístupu. Převážně zásuvný modul s čipem, který spolu s dešifrovací (smart) kartou zajišťuje dešifrování zakódovaného programu, v případě kabelového UPC je to šifrovací systém CONAX CAS 7.

Vzájemná komunikace mezi CI a CAM se děje prostřednictvím CI protokolu, viz třeba zde: http://www.digitalnik.cz/zpravodajstvi/ ... ch-modulu/. Vedle staršího protokolu CI se nově zavádí rozhraní s protokolem CI+ a, bohužel pro zákazníky, jej od nového roku zavádí i UPC. Nebudu to dál rozebírat, nejsem odborník, ale shrnu:

Přijímač s rozhraním CI+ bude pracovat se starším CA modulem

Přijímač se starším rozhraním CI nebude s novým modulem CA+ pracovat

Pro úplnost, přijímač s rozhraním CI bude pracovat jen s modulem CA a samozžejmě přijímač s rozhraním CI+ bude pracovat s modulem CA+ i CA.

Do jisté míry je to od UPC podraz na zákazníky, ale je to dáno vývojem techniky, ale hlavně tlakem různých tzv. organizací a spolků na ochranu autorských práv a reklamních lobby.

Varování:

Před zamýšleným nákupem CA modulu, ať už od LICY, nebo od UPC, si důkladně rozmyslete, zda a k čemu jej zamýšlíte používat a zda bude s vaším přijímačem pracovat.

Nové televizory již obvykle mají rozhraní CI+, u starších (nedokážu určit, jak starých, dejme tomu 2 roky) nebudou nové CA moduly pracovat.

Prosim vsechny uzivatele co pouzvaji CA modul, at se mrknout v menu vaseho pristroje do informaci a poslou sem detailni informace o pouzivanem CA modulu, (seriové číslo a č.karty radeji neuvadejte).

Admin fora

Podle informací od ski1961 z 16.2. tr.

UPC prodává/pronajímá CA moduly pouze pro nové rozhraní CI+

firma LICA prodává CA moduly, které jsou kompatibilní s oběma typy rozhraní, CI i CI+

22.2.2014:

UPC a LICA používá stejné moduly, nic speciálního si v nich nenecháváme měnit ani upravovat. Jediné co je jiné je verze FW v modulech. Je to dáno tím, že UPC má za poslední 2 roky asi 60x větší obrat modulů. S tím jsou spojené i rozdílné verze FW. Pokud LICA koupí 1000 modulů tak jim vydrží dost dlouho na to, aby mezitím výrobce vydal nový Fw pro modul. Pro info LICA teď doprodává moduly s FW který mělo UPC cca před rokem. Nyní jsou již dodávány moduly CI+ v.1.3 s FW 3.0.x .

Všechny verze modulů se snažíme předem otestovat na starých TV s CI. Máme k dispozici asi 5 TV různých výrobců ve kterých testujeme a zatím jsme se nesetkali s problemem.

Dále zatím nejsou aktivovány žádné funkcionality z CI+ protože při zapnutí těchto funkcí by přestaly fungovat stávajíci starší STB. Nějaké omezení však může přimo do kodeku vkládat vysíilatel ( kolega např zaznamenal nemožnost nahrání nějakých pořadů v DVBT na TV Panasonic). Zkusim něco zjistit u HBO, ale nedávám tomu naději - maďar nechce pouštět informace

Upraveno uživatelem Návštěvník
  • lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort
  • telefonTelefon 30 minut
  • zařízeníCompal Router Mode, 3x CAM

Sdílet toto téma

No, s tím ověřováním si nejsem jistej. CAM jsem kupoval dvakrát k PC tuneru, nevím, asi 2006 a 2009. Vždy ověřovali pouze, zda jsem klientem UPC (mám předplatné).

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort

Sdílet toto téma

Mě se taky na nic neptali k jakému zařízení CAM CI chci, jen si ověřovali, že jsem klientem UPC. A kupovala jsem ho u Licy loni ( 05/2011) A funguje mi u Samsungu "42 Samsung PS42C430" i u "LG 22LH2000". Zkoušela jsem to v obou televizorech, než si koupím druhý, protože s Kaonem moc spojkojená nejsem. A jestli se teď prodává CI+, tak mám obavy, aby mi to fungovalo. Jak poznám, že televizor má rozhraní CI+ ? Kdo mi poradí?

Sdílet toto téma

No nejspíš hledat v manuálu. Sam z r. 2010 (řada C) velmi pravděpodobně CI+ má. Nedávno se podobný problém řešil pro řadu B (tj. 2009), podle manuálu má CI+.

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort

Sdílet toto téma

Děkuju, hledala jsem to v LG manuálu, ale tam o tom není zmíňka, protože je tam psáno, že má jen Digitální DVB-T, o kabelovém tam není ani ň. Sice jsem se dočetla na http://www.korunka.cz/lcd-televize-8000-kc/lg-22lh2000 , že: "Digitální kabelové vysílání (DVB-C): ANO (MPEG-2), upozornění: tuner lze využít jen při nastavení země Švédsko nebo Finsko, nemusí být tedy plně kompatibilní", ale to není nikde jinde uvedeno. Jenže tohle já už dávno vím a mám to vyzkoušené. Ale o slotu na CAM CI jsem se nic nedozvěděla. A pokud Samsug má CI+, tak bych měla tím pádem problém vyřešen a moduly bych zaměnila. :diky

Sdílet toto téma

Moc jsem sice nehledal, ale ve specifikaci pro uvedený Samsung je mj. CI/CI+. V manuálu LG píšou pouze o CI. Takže Váš závěr je pravděpodobně správný...

CI rozhraní (CA Modul) není jen pro kabelovku, ale i pro pozemní vysílání a satelit (to především). Takže při případném dalším hledání se nesoustřeďovat jen na kabelovku.

• lokalitaTeplice
  • internetInternet 300
  • televizeTV Komfort

Sdílet toto téma

"....Pokud bude tento nový standard přijat ze strany poskytovatelů a výrobců (což se již v současnosti začíná projevovat), nezbude uživatelům pravděpodobně nic jiného, než se přizpůsobit. Dojde tak k výraznému omezení komfortu......." Teda chci videt ty, kteri si po prechodu na digital poridili novou TV, a ted se budou muset opet vratit treba zpet k tem nevzhlednym krabicim (STB). Pokud treba neumi CI+. :P

• lokalitaOVA
  • internet-
  • televizeTV Komplet
  • telefon-
  • zařízeníCA

Sdílet toto téma

crapper:

Ty jsi si ten modul objednal od UPC do pronájmu nebo zakoupení od firmy LICA ?

Kdyby to bylo tak, jak je výše popisováno, tak asi docela problém. Tvoje TV je již starší a dle popisu, který sem zkouknul, tak se tam píše jen o CI modulu. Takže pokud UPC zasílá už jen CI+, což dle jejich nabídky tak zřejmě je, tak nastává problém. Na druhou stranu, na stránkách Lica http://www.dvb-c-shop.cz/produkty/ca-moduly.htm se stále hovoří jen o CI, tedy žádné CI+. Máte někdo zkušenost s tím, co ted Lica zasílá ?

• lokalitaMO
  • internet-
  • televize-
  • telefon-
  • zařízenížádné

Sdílet toto téma

No tak pokud už i LICA nabízí CI+, tak pak o tom nemají na jejich stránce ani čárku a to by nebylo fér. Pokud ti přijde CI+ a nešlo by ti to v tvé TV, nebot dle mého názoru má pouze CI clot, tedy nemá CI+ slot, tak bych žádal zrušení obchodu kvůli klamavé informaci. Sám jsem na to zvědavý, dej určitě sem vědět.

• lokalitaMO
  • internet-
  • televize-
  • telefon-
  • zařízenížádné

Sdílet toto téma

Ja bych se zatim naplasil, nikdo poradne nevi jako to vlastne je, jedna vec je teorie a druha praxe,

prozatim vime ze nefunguji moduly s CI+ na nekterych TV kartach Technisat, ale jak je to s (ne)kompatibilitou u televizoru se ukaze az v realu.

Kazdopadne UPC i Lica jiz prodavaji pouze moduly s rozhranim CI+.

• lokalitaBrno
  • internetInternet 100
  • televizeTV Komfort
  • telefon-
  • zařízeníUbee EVM3236, HD Mediabox

Sdílet toto téma

tomus:

a jak dlouho prodává Lica CI+ moduly ? na stránkách UPC je jasně popsáno, že jejich moduly jsou CI+, ale i Licy nic takové není. Je tam stále jen, že jsou to CI moduly, takže pak je to od Licy klamavá informace nebo, že by Lica nepovažovala za vhodné toto uvést ?

• lokalitaMO
  • internet-
  • televize-
  • telefon-
  • zařízenížádné

Sdílet toto téma

Podle zprav od uzivatelu to vypada ze je prodava od ledna, na kocni minuleho roku doprodali stare zasoby modulu CI, pak moduly chvily nebyli skladem a v lednu dostali dalsi varku zrejme jiz s CI+

Jinak pristi tyden ma zahajit prodej modulu i UPC za 999 Kc, takze jsem zvedav jak to pak bude dal s prodejem u Lici, jejich moduly jsou o tri stovky drazsi.

• lokalitaBrno
  • internetInternet 100
  • televizeTV Komfort
  • telefon-
  • zařízeníUbee EVM3236, HD Mediabox

Sdílet toto téma

Moc jsem sice nehledal, ale ve specifikaci pro uvedený Samsung je mj. CI/CI+. V manuálu LG píšou pouze o CI. Takže Váš závěr je pravděpodobně správný...

CI rozhraní (CA Modul) není jen pro kabelovku, ale i pro pozemní vysílání a satelit (to především). Takže při případném dalším hledání se nesoustřeďovat jen na kabelovku.

Už jsem to taky našla v manuálu pro Samsung. Takže vím, že do LG dám ten, co už mám delší dobu doma a do Samsungu ten, který jsem si objednala u Licy teď. UPC ho sice prodává za míň, ale už jim po všech perpeticíh, které jsem s nimi měla nemíním přispívat ,a raděj si připlatím. Jakékoliv vyřizování a kontakt s UPC jsem omezila na minimum. Jsem s jejich přístupem k řešení problémů velmi nespokojena, tak proto.

Sdílet toto téma

Liší se CA moduly CI a CI+ vizuálně? Já jsem dostal CAM od Lica s.r.o. v půlce prosince 2011. V CableStaru HD2 od TechniSatu nefunguje, ale v TV LG 32LK530 ano. Navíc v menu TV v záložce k podmíněnému přístupu je záložka "informace o CI+" a v něm:

Označení zařízení CAM-1660

Verze Software CI+ V1.0

Identifikace Hardware CI+4000

Z toho usuzuji že už v půlce prosince jsem dostal CA+ modul, jak to vidíte?

• lokalitaÚstí
  • internetInternet 200
  • televizeTV Komfort
  • telefon-
  • zařízeníHD

Sdílet toto téma

Přátelé, dnes jsem si dlouze povídal s technikem od firmy Lica a nechal jsem si vysvětlit, jak je to s těmi moduly CI a CI+ a kompaktibilitou s tv s CI sloty.

1. UPC nabízí pouze CI+ modul, tedy se vyžaduje, aby Tv měla CI+slot. Upc v něm má nahraný jejich software.

2. U modulů z Lica je to složitější. Prý od prosince 2011 zasílají také jen CI+ moduly, ale tyto moduly nahrávají svým softem, který je jiný než u UPC, protože Lica nedodává jen pro UPC, ale ještě pro jiné operátory. Proto tam nahrávají jiný soft, který je kompaktibilní i ve starších Tv, které mají pouze CI slot. Prý to zaručují !! Prý se jim nestalo, že by jim takto někdo kvůli tomuto modul vrátil. Pokud by se tak stalo, do 14 dnů se může modul vrátit bez problémů.

Na moji otázku, proč tedy tv hází informace o CI modulu od nich s tím, že nějaká hlásí CI+ a nějaká jen CI, tak to prý je tím, že pokud jejich mudul dáte do Tv, která má již CI+ slot, tak ta tv to umí přečíst. Pokud ten modul dáte do Tv, která má jen CI slot, tak to (+) přečíst neumí a proto zobrazuje v popisu jen CI.

To přesně koresponduje s příspěvky sebiora a crappera. Sebior má tv LG, která má CI+ slot, proto mu to přečtě CI+. Crapper má Samsung, který má jen CI slot a proto mu to přečte jen CI.

Snad jsem to napsal dost srozumitelně a myslím, že veškeré další dohady o tom, zdali modul od Licy bude fungovat či nebude jsou zbytečné. Zkráceně na závěr:

1. modul CI+ od UPC, pouze do tv s CI+ slotem.

2. modul CI+ od Licy funguje ve všech tv s CI/CI+.

• lokalitaMO
  • internet-
  • televize-
  • telefon-
  • zařízenížádné

Sdílet toto téma

peter8:

Na tuto otázku jsem se technika z Licy ptal také, protože mě to zajímalo. Bylo mi odpovězeno, že tohle záleží na UPC, zda na to přistoupí či nikoliv. Po technické stránce to prý problém není. Pokud si modul koupíš od Licy, tak prakticky to probíhá tak, že uzavřeš s UPC smlouvu. Upc tuto smlouvu potvrdí firmě Lica a jelikož Lica vlastní skladem i karty UPC, tak modul a kartu spáruje a pošle ti ji.

Pokud již modul máš a byla v něm UPC karta, ale byla již vrácena, protože byla smlova zrušena, tak dle technika Licy jde prý modul s kartou spárovat i na dálku, protože ten modul má na sobě nějaké číslo, které je k tomu potřeba. Takže čistě teoreticky, kdybys uzavřel s UPC smlouvu a řekl bys jim, že modul od Licy již máš, že chceš tedy poslat jen kartu, tak by jim mělo stačit nahlásit jen to číslo z toho modulu a oni by k němu měli spárovat kartu, kterou by ti měli poslat.

Toto je čistě teoretická varianta, dle technika Licy, která by měla být technicky možná. Jestli ovšem UPC toto akceptuje, to nevěděl a musel by sis toto zjistit přímo u UPC. Můj osobní názor s ochotou u UPC je ten, že raději řeknou, že to nejde, aby sis koupil nový modul, ale kdoví, třeba se pletu.

Pokud bys tuto možnost zjištoval u UPC, byl bych rád, kdyby ses potom o tuto informci tady s námi podělil.

• lokalitaMO
  • internet-
  • televize-
  • telefon-
  • zařízenížádné

Sdílet toto téma

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

• Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku