Jump to content
PcBuh

Prima problémy

Recommended Posts

Zdar, od dnešního rána mám problém s Primou. Přesněji Prima a Prima Cool kostičky, vypadávání zvuku, rozjíždění obrazu. Třeba teď Prima Cool HD to dělá tak po 10s až se na to nedá koukat

Dělají to hlavně HD. Klasické SD jen dnes ráno Prima po 8h

Dělá to také někomu?

Tak teď blbne jak Prima tak Prima HD

• Jiná služba
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • Nic
  • Most

Také mě to kostičkuje, Vypadá to že problém Bude už někde na distribuci, protože třeba Nova HD, která vysílá ve stejném multiplexu jako Prima HD, je v pořádku. 

• Internet 150
  • -
  • TV Komfort
  • -
  • -
  • Ubee EVM3236, HD Mediabox
  • Brno

Mám stejný problém a Primou HD, krátké, ale neustále se opakující zamrzání obrazu i zvuku. Nedá se na to dívat.

Zkoušel jsem i ZZ a je to i tam.

• Internet 150
  • -
  • TV Klasik
  • -
  • -
  • Technicolor TC7200, HD Mediabox
  • Brno - Štýřice

V UPC by sye měli chytnout za nos hlavně s tou nesmyslnou modulací QAM 256, protože chybovost u těchto muxů je podstatně vyšší, než u muxů s QAM 64. Začíná to být nepoužitelný do té míry, že už stále častěji přepínám na Skylink, byť třeba v SD (Prima Krimi), než se "dívat" na HD na UPC se soustavným čtverečkováním :-(

• Fiber Business 240
  • Volám neomezeně
  • TV Komfort
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • Ubee, CAM
  • Brno

Celkově muxy s modulací QAM 256 mají vyšší chybovost (a to bez ohledu na jedince Retiree, který asi vůbec neví, která bije a dává negativní hodnocení), byť samozřejmě dnešní výpadek u programů skupiny Prima je něco jiného.

• Fiber Business 240
  • Volám neomezeně
  • TV Komfort
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • Ubee, CAM
  • Brno

Delalo mi to take, ale asi po 10 minutach zprav to "zatim" prestalo. Zrejme to souvisi se stehnovanim Primy do Strasnic.

• Internet 300
  • Telefon 100 minut
  • TV Klasik
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • modem, box, CA
  • Praha

před 3 hodinami, Adolf.Shitler napsal:

V UPC by sye měli chytnout za nos hlavně s tou nesmyslnou modulací QAM 256, protože chybovost u těchto muxů je podstatně vyšší, než u muxů s QAM 64. Začíná to být nepoužitelný do té míry, že už stále častěji přepínám na Skylink, byť třeba v SD (Prima Krimi), než se "dívat" na HD na UPC se soustavným čtverečkováním 😞

V QAM 256 běží i internet, tak si říkám že kdyby to bylo tak dramatický, tak by v tom snad nevysílali.

• Internet 150
  • -
  • TV Komfort
  • -
  • -
  • Ubee EVM3236, HD Mediabox
  • Brno

Dramatický to asi není, protože ty nejsledovanější programy má UPC v QAM 64 (a asi ví proč). Až ty druhořadý jsou v QAM 256 - přičemž je zajímavý, že QAM 128 se vůbec nepoužívá - a nejspíš většině lidí nevadí, že jim to občas čtverečkuje a neřeší to. Nebo si přepnou na SD, kde je taky QAM 64 bez výpadků. U internetu se pak chybovost asi "ztratí", resp. není to poznat. Na rozdíl od TV, kde to naopak poznat je a dost negativně.

Další haluz je pak taky používání frekvencí, jenž se kryjí s terestriálním vysíláním. V případě dnešní doby, kdy má terestrika končící DVB-T budiž, nejde se tomu přizpůsobit, frekvencí je moc. Ale s přechodem na DVB-T2 v terestrice a SFN např. k26 pro mux ČT, by to jistě udělat šlo, aby se k26 v kabelovce nepoužíval. Pokud někdo bydlí blízko terestriálního vysílače, pak je prakticky bez šance, aby nedocházelo k rušení (a to i za naprosto perfektně provedených domovních rozvodů v kabelovce). Ostatně jestli mě paměť neklame, tak již v dávných dobách KabelNetu se podobný stav řešil tím, že na k9 (kde v terestrice vysílal Kojál stanici Nova) byl umístěný informační program a případné rušení nikomu nevadilo.

• Fiber Business 240
  • Volám neomezeně
  • TV Komfort
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • Ubee, CAM
  • Brno

Ač většinou víš, o čem mluvíš, tak tentokrát především ty první  řádky jsou ničím nepodložený blábol..... Stačí podívat se na rozložení modulace jednotlivých kanálů a vzít v úvahu historii rozšiřování nabídky.

exKarneval

• Internet 300
  • Telefon 30 minut
  • TV Komfort
  • -
  • -
  • Compal - Router Mode, 3x CAM
  • Teplice

Jediný nepodložený blábol seš ty sám, protože když napíši, že muxy s QAM 256 mají vyšší chybovost, tak jsem si to asi kurwa napřed změřil a nevařím z vody. Což vaříš akorát ty s nějakým tvrzením o rozšiřování nabídky, protože to nemá s modulací naprosto nic společného.

• Fiber Business 240
  • Volám neomezeně
  • TV Komfort
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • Ubee, CAM
  • Brno

@Adolf.Shitler a ake mate vysvetlenie, ze v inych krajinach kde posobia operatori ex-Liberty Global sa pouziva takmer vyhradne QAM 256? Napriklad aj v sieti UPC SK je vsetkych 30 DTV MUXov v QAM 256, to tam zakaznikom ta chybovost nevadi? Ked pisete, ze je taka velka a zakaznici v CZ musia preto sledovat SD verzie v QAM 64?

• -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Bratislava

Nevěřím v placatou Zemi a netroufl bych si popírat přírodní a fyzikální zákony a vědecká fakta. Tuším , co je modulace QAM... Stručně shrnuto, čím vyšší QAM, tím menší odolnost signálu vůči vnějšímu rušení, nebo jinak, tím méně opravných prostředků musí signál přenášet. Někteří poskytovatelé stále používají, nebo donedávna používali i QAM 16 (kupodivu na západ od nás). Toto jsem ale nerozporoval.
Síť UPC historicky vznikala spojováním různých menších poskytovatelů různé technické úrovně, přesto žádná síť nebyla tak stará, aby musela využívat nižší  kvadraturní modulaci, nežli QAM64 - s tou ostatně bývalý Karneval začínal při zavádění DVB, testoval i QAM256... Nemám k dispozici historická data,  nicméně UPC zpočátku pravděpodobně modernizoval některé oblasti (např. v mém bydlišti se víceméně plynule přecházelo z STA na TES Litvínov, TES Media, Karneval, UPC, Vodafone). 
Tuším v roce 2015 byla provedena velká migrace multiplexů, už asi 15 multiplexů, do bývalého IV. a V. televizního pásma, tuším od kanálu K40 nahoru, ve III. a speciálních tv pásmech zůstal prakticky jen analog. Pokud je mi známo, v komerčním vysílání DVB se nikdy nepoužila nižší modulace, než 64 QAM (DVB-C Karneval/UPC sleduju od počátku roku 2015). 
Další postupné rozšiřování (přidávání dalších multiplexů/kanálů) se prakticky dělo už jen směrem dolů k nižším kanálům a už pouze s modulaci 256 QAM, bez ohledu na subjektivní hodnocení kvality stanice

exKarneval

• Internet 300
  • Telefon 30 minut
  • TV Komfort
  • -
  • -
  • Teplice

@ Co se kde používá nemá vliv na to, co se používá tady v ČR. Notabene za situace, že UPC mnohde připojovala domy na sítě vybudované ještě v dobách KabelNetu v roce 1996 (můj případ) a dokonce i na sítě, které vůbec nikdy nebyly dělané kabelovkou. Kousek ode mě je dům, kde jsou rozvody udělané v husích krkách pod fasádou původně pro STA, pak se na to kdesi na půdě naspojkovala kabelovka a výsledkem je, že např. mux 31 na frekvenci 538 MHz (k29) je zcela nepoužitelný - nejde na běžných TV ani naladit - díky tomu, že se tatáž frekvence používá v terestrice pro mux 1. Takže toto by se mělo brát v potaz a ne udělat hurá-akci s QAM 256 a ušetřit tak možná 2 nebo 3 frekvence (které by mimochodem šly v pohodě ušetřit tím, že se vyhází nesmyslné duplicity SD-HD).

Retiree@ Nemám zapotřebí si tady vymýšlet a vypisovat ptákoviny z nudy (jestli to tak vyznělo). Popsal jsem jenom reálný stav na některých místech v Brně, kde jsem se tím setkal. Bohužel ten případ s muxem 31 se jak na potvoru týká mých rodičů, kterým jsem musel vysvětlit, že "světlo" nastane až po vypnutí terestriky DVB-T v květnu 2020 (byť s rizikem, že to časem bude totéž, protože k29 je do budoucna určený i pro DVB-T2).

• Fiber Business 240
  • Volám neomezeně
  • TV Komfort
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • Ubee, CAM
  • Brno

Protože jsem měl možnost sledovat vývoj DVB v kabelové síti prakticky od počátku, označil jsem za blábol toto tvé tvrzení :

před 11 hodinami, Adolf.Shitler napsal:

... nejsledovanější programy má UPC v QAM 64 (a asi ví proč). Až ty druhořadý jsou v QAM 256 ...

exKarneval

• Internet 300
  • Telefon 30 minut
  • TV Komfort
  • -
  • -
  • Teplice

Tak to o tom nic nevíš, protože ČT, Nova, Prima a Barrandov (SD i HD) mají QAM 64. A to jsou nejsledovanější stanice. Nějaký vývoj je jakési matlání omáčky o ničem.

• Fiber Business 240
  • Volám neomezeně
  • TV Komfort
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • Ubee, CAM
  • Brno

Jak uź tu bylo psáno, jde nejspíše o historický vývoj, protože prvních 20 muxů je QAM64 a další novější (21-31) jsou QAM 256.
Co mám info od známého z UPC, tak se uvažuje o přechodu na QAM256 u všech muxů.
Získá se tím cca 30% kapacity navíc.
Pokud máte problémy s rušením, tak to musí UPC opravit. Pozor ale na vysoce kvalitní kabely od zásuvky k TV (např HAMA), to tu opravu pak zaplatíte jako výjezd technikovi.

Pro info v Praze je také kolize s DVBT a to na podstatně více kanálech (Žižkov uprostřed města s vysokým výkonem, Ládví, Strahov, Novodvorská, Stodůlky) a u mě doma po výměně kabelů od zásuvky k TV už problémy nemám

Vynechávat kanály na kterých je kolize s lokálnim DVBT/T2 asi moc nejde, protože je to v každé lokalitě jiné a UPC používá jednotnÿ kmitočtový rastr

Odesláno z mého Redmi Note 5 pomocí Tapatalk

Standa

• Internet 300
  • Telefon 30 minut
  • TV Komfort
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • modem
  • Praha