Jump to content

Set-top box a poměry stran na 16:9 LCD


M.I.R.
 Share

Recommended Posts

Ahoj, omlouvám se, pokud zde byl již podobný dotaz vznesen a bude mi stačit, pokud mě nasměrujete na správné téma, protože upřímně řečeno moc nevím, co bych měl hledat.

 

Můj problém spočívá v tomto. Koupil jsem si novou LCD televizi, LG 42LH4900. Mám set-top box zapůjčený od UPC, ten klasický, stříbrný se zeleným svítícim kolečkem :) Propojení s TV je analogové, mám to zapojený přes scart a zaráží mě, že když sleduju třeba MGM, tak mám obraz jen uprostřed TV. Ne jako 4:3, od shora dolu s černými pruhy vlevo a vpravo, ale prostě je to 16:9 obraz uprostřed TV, čili černé pruhy jako po stranách, tak nahoře a dole. Změny nastavením poměrů stran nepomáhají, obraz je pak deformovaný a například ČT1 běží povětšinou dobře. Když je to 4:3, tak má obraz poměr 4:3, když je to 16:9, tak je obraz přes celou obrazovku.

Usoudil jsem z toho, že například MGM když vysílá širokoúhlý film, tak ho vlastně vysílá ve formátu 4:3 včetně horního a spodního černého pruhu a proto obraz vypadá tak, jak vypadá.

Vím, že UPC nabízí STB s podporou HD a HDMI výstupem a chtěl jsem se zeptat, zda tento STB také trpí daným neduhem a najdou se pořady, které vysílají takhle blbě, nebo zda má cenu si zaplatit těch 150 Kč/měsíc s tím, že se problém vyřeší.

Díky za odpovědi ;)

Link to comment
Share on other sites

U všech typů STB se bude obraz zobrazovat "stejně" blbě. Je to způsobeno tím, že programer vysílá vše v 4:3 (film v 16:9 vypadá jako "vysílání pro malé obrazovky"). Jediné co by mohlo pomoci je u TV přepnou na nějaký mód obrazu ZOOM který by mohl obraz roztáhnout na všechny strany ...

 

Jinak podobné je to ještě u: HBO, HBO comedy, Cinemax a Cinemax2, Film+, CSfilm, Discovery, Spektrum, Viasaty

 • Internet 300
 • Jiná služba
 • TV Komfort
 • modem
 • Praha
Link to comment
Share on other sites

Nevim, co tam otec přesně má, určitě si připlácí HBO, CInemax, má tam MGM a tak. Je toho dost. S netem to je měsíčně asi za dvoujku, nebo něco přes dva litry.

Každopádně mi přijde vcelku nefér vůči zákazníkům, že platíš takovou raketu a nejsou schopný dodat kvalitní obraz. Už i DVB-T, který chytám prakticky na kus drátu, má lepší obraz, než většina věcí z kabelu :(

Link to comment
Share on other sites

:D

To jsou ty paradoxy DVB.

 

UPC používá většinou ty samé zdroje jako DVB-T(někdy mají i vyžší BR než v DVB-T). Takže je to divné

 

Ale pokud mluvíš o těch dalších programech, tak to je problém těch co to vysílají do primární distribuce (HBO, Discovery, ......)

 

:roll:

 • Internet 300
 • Jiná služba
 • TV Komfort
 • modem
 • Praha
Link to comment
Share on other sites

Musite mit televizi, ktera umi ten pcmcia modul nebo si koupit/pronajmout HD Handan (nebo si poridit nejkaou strojovnu, ktera vam rovnou cernobily obraz bratri lumieru prepocita na soucasnou HD barevnou spicku :). Pak uz v televizi mate maximum mozneho.Novacky HD zpravy jsou treba docela dobre koukatelne (co se technicke kvality tyce). Uvidime, jaky to bude, az bude take CT v HD. Jinak samozrejme plati stale to, co na pocatku 70. let: porizenim barevne televize cernobile vysilane porady neprestaly byt cernobile - pokud nekdo natoci film mobilem, HD kvalitu z toho neudelate. :( Co se tyce vysilani 4:3 - je treba s rozebehem kopat do hlavy jak UPC, tak i puvodce programu. Je to hanba a pohrdani zakaznikem. Od obou.

Link to comment
Share on other sites

Je jasný, že PAL vysílání bude pořád PAL a né HD, ale jak je vidět, i u DVD se dá udělat upscaling na FullHD rozlišení a obraze je vcelku dobře koukatelný na velké obrazovce. Asi to bude chtít pomalu začít tlačit přímo na UPC a možná i na televizní stanice...

Link to comment
Share on other sites

Mluvil jste o krabicce , kterou zdarma rozdava UPC. Tam snad upscaling (pres SCART) neocekavate, ze ne. Tak se nedivte, ze je to naprosta sracka. S Handanem HD uz narazite hlavne na limity SD vysilani. I kdyz samozrejme kvalitni upscaler by to jeste trochu vylepsil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...