Jump to content

Operátoři navrhli poslancům daňové úlevy pro rychlý internet


Recommended Posts

Mozna se dockame slevy na internet: :twisted:

 

Zdroj Financni noviny

 

Domácnosti s vysokorychlostním přístupem na internet si možná budou moci část nákladů na připojení odečíst z daňového základu. Operátoři sdružení v Asociaci provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí to navrhli v rámci novely zákona o daních z příjmů, kterou nyní projednává parlament. V případě přijetí novely by si uživatel mohl ročně z daňového základu odečíst 7200 až 12.800 korun.

Navržené úlevy nebudou podle předsedy asociace Svatoslava Nováka znamenat významnější zátěž pro státní rozpočet. "Naopak mohou znamenat zvýšení příjmů státního rozpočtu, protože poskytneme takový nástroj, který umožní snazší přístup ke vzdělávání a podnikání prostřednictvím internetu," uvedl.

 

Podle návrhu by u minimální varianty počítající s odečtem 7200 korun ročně stát netratil, ale naopak díky zvýšení počtu uživatelů a vyšším odvodům daně z příjmů firem a DPH získal navíc 18 milionů korun.

 

Za vysokorychlostní přístup považuje například ministerstvo informatiky trvalý přístup na internet 24 hodin denně, který uživatele neomezuje v tom, co a kdy hodlají dělat. Pro příští rok navrhlo nominální rychlost připojení nejméně 256 kbit/s. Tomu odpovídá například využití připojení přes kabelovou televizi, ADSL, CDMA či Wi-Fi.

 

Podobný krok spolu s možností odečtení nákladů na pořízení počítače chtělo navrhnout ministerstvo informatiky. Ministrovi Vladimíru Mlynářovi se však iniciativu zatím nepodařilo prosadit.

 

Operátoři předpokládají, že počet uživatelů vysokorychlostního připojení z řad domácností v příštím roce stoupne z letošních 77.500 na minimálně 158.000 zákazníků.

 

Nástroje na podporu informační politiky využívají noví i dlouholetí členové EU. Například Polsko si zachovalo sníženou sazbu DPH na internetové služby, Estonsko vyčlenilo v rámci tzv. Tygřího skoku ve svém rozpočtu více než 70 milionů korun na podporu informačních technologií a Maďarsko například umožňuje poplatníkovi s dětmi odečíst z daní za práci s počítačem až 7540 Kč ročně.

 

Podobně se zachovaly i vyspělé země jako Dánsko, Švédsko nebo Nizozemsko. Rakousko od loňska do konce letošního roku příspěvek rezidenčním uživatelům do výše 50 eur na náklady za instalaci a až 40 eur měsíčně na paušální poplatky.

 

Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS) vznikla v roce 1999 a nyní má 14 řádných a 30 přidružených členů.

 

Autor: ČTK.

 • Internet 150
 • -
 • Komfort
 • Compal VF, HD Mediabox
 • Brno
Link to post
Share on other sites

Navrh je to vic nez rozumnej, ale uz ted tusim jak to dopadne v tom nasem Kocourkove....

Na Slovensku udelaj rozumny ekonomicky reformy a my se dal drzime "socialniho statu".

V Polsku zahajej podporu sireni konektivity a u nas ji pro jistotu zdrazime.

Dokud nevychcipe ta stara partaj co je u moci nebo v opozici, tak muzem ve vsechno dobry jenom vroucne doufat.

Link to post
Share on other sites

ns tom navrhu neni rozumny nic....je to proste placnuti do vody....nez vymejslet nejaky dalsi danovy ulevy, mnohem efektivnejsi by bylo snizit dane....tohle by zaneslo do dzungle nasich danovych zakonu jenom dalsi bordel...

Link to post
Share on other sites
ns tom navrhu neni rozumny nic....je to proste placnuti do vody....nez vymejslet nejaky dalsi danovy ulevy, mnohem efektivnejsi by bylo snizit dane....tohle by zaneslo do dzungle nasich danovych zakonu jenom dalsi bordel...

 

Ano, úplný souhlas. Rád bych si samozřejmě pořídil levnější internet, než jaké jsou ceny dneska, ale z ekonomického hlediska je tohle opravdu blbost. Přeložit internet ze snížené 5% sazby do základní 19% a následně vymýšlet nějaké dodatečné daňové odpočty, úlevy apod. je jen další smetí do našich stále výjimkovaných, škrtaných a zase novelizovaných zákonů. Ale to už patří do jiné diskuse...

Link to post
Share on other sites
Proc to delat jednoduse kdyz to jde slozite.

Ale kdyz by sme na tom neco usetrily, tak at si to klidne schvali. :twisted:

No hlavne ze Karneval snizil cenu, kdyz to slo z 22 na 19 :-/ Libil se mi ten dopis od nich, jak tam pomalu breceli, jak se jim nechce zdrazovat kabelova televize a jak je to mrzi, ale ze se musej ridit dani. No ale opak, teda pokles netu o 3%...o tom v dopise ani zminka
Link to post
Share on other sites

Chtělo by to přinejmenším tu daňovou úlevu. Aspoň malá náplast na hlubokou ránu způsobenou inkvizičním nožem Telecomu. Přikláněl bych se ale spíš k té daňové a vůbec kompletní reformě všeho. Pokud nezačneme něco dělat, budeme za pár let pro své slovenské bratry jenom chudí příbuzní. Blbé je, že to asi nikdo neudělá, protože by ho pak nikdo moc nechtěl volit. To by asi chtělo dočasnou tvrdou diktaturu. :o)

Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...

Tak se nam ty danove ulevy podle ocekavani zacinaji komplikovat,

nejprve navrh neprosel v Poslanecke snemovne:

 

"Jak jste nejspíše již zaznamenali, v pátek Poslanecká sněmovna ve třetím čtení návrhu Novely zákona o daních z příjmu neschválila návrh na daňový odpis domácností za vysokorychlostní připojení k Internet.

Návrh, předložený poslancem Vladimírem Doležalem při hlasování nezískal potřebný počet hlasů. Pro jeho schválení by bylo zapotřebí 93 hlasů, ale svou podporu mu nakonec vyjádřilo jen 80 poslanců. Z čtyř největších politických stran návrh podpořili především poslanci za ODS a KSČM (proti nebyl žádný), zatímco zcela opačný postoj zaujali poslanci za ČSSD a KDÚ-ČSL. "

 

A nyni se ho snazi asociace prosadit v Senatu, ovsem uz s nizsimy naroky - uleva na dani 150 Kc mesicne :?

 

"Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS), Česká asociace kompetitivních komunikací (ČAKK), Česká asociace telekomunikací (ČAT), Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí (APKT) a Sdružení pro informační společnost (SPIS) se dohodly na společné podpoře návrhu, jehož přijetí v novele zákona o dani z příjmů, projednávané v Senátu, významně a především okamžitě podpoří rozvoj informační společnosti v ČR.

 

Asociace zaslaly senátorům ?Společné prohlášení?, ve kterém upozorňují na možnost učinit jednoduchý, administrativně a finančně nenáročný krok. Společný pozměňovací návrh počítá v případě domácností ?s rychlým internetem? s možností odpočtu ze základu daně z příjmů, reálně o ?snížení měsíční ceny? za vysokorychlostní internet přibližně o 150,- Kč. Navržená daňová úleva má díky dodatečnému výběru DPH a daně ze zisku telekomunikačních firem neutrální resp. dokonce kladný dopad na státní rozpočet."

 

Návrh asociací bude v Hospodářském výboru Senátu Parlamentu ČR projednáván již tuto středu 24. listopadu 2004.

 

Zdroj:

http://www.isdn.cz/clanek.php?cid=6114

http://www.isdn.cz/clanek.php?cid=6142

 • Internet 150
 • -
 • Komfort
 • Compal VF, HD Mediabox
 • Brno
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...